Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowy ordynariusz w Sandomierzu

Sandomierz. Ks. prał. Krzysztof Nitkiewicz (na zdjęciu) został nowym ordynariuszem diecezji sandomierskiej. Od 17 lat pracował w Watykanie.

Jak mało kto zna rzeczywistość Kościołów wschodnich. Jest prawnikiem kanonistą, duszpasterzem posługującym wśród Włochów i polskich emigrantów, fascynatem skautingu i popularyzatorem kultu Bożego Miłosierdzia. Był postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki, pełnił też funkcję podsekretarza Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich.

Nowy biskup sandomierski jest kapłanem archidiecezji białostockiej. Urodził się w 1960 r. W wieku 25 lat przyjął święcenia kapłańskie. Studia teologiczne odbył w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Białymstoku i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1991 r. obronił doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Pracował jako wikary w Sokółce, wykładał też w seminarium.

Od 1992 r. związany jest z Kongregacją ds. Kościołów Wschodnich. – Kilkanaście lat byłem skautem, a właściwie wciąż jestem, gdyż skautem jest się całe życie – opowiada o sobie. – Byłem asystentem kościelnym skautów rzymskich w Drużynie nr 66. Wyjeżdżaliśmy w weekendy w różne miejsca regionu Lacjum, nocowaliśmy pod namiotami...

Przez wiele lat ks. Nitkiewicz opiekował się Polakami mieszkającymi w okolicach Rzymu, sprawując dla nich m.in. coniedzielne Msze św. w Ostii. Dotychczasowym ordynariuszem diecezji sandomierskiej był abp Andrzej Dzięga, który w lutym został mianowany metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Administratorem diecezji był dotychczas bp Edward Frankowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama