Nowy numer 49/2020 Archiwum

Nowa baza w IPN

Warszawa. W systemie archiwalnym IPN rusza elektroniczna baza danych o zasobach organów bezpieczeństwa PRL.

Dzięki niej badacze będą mieli pełniejszą wiedzę na temat osób, które były w operacyjnym zainteresowaniu bezpieki. Nowa baza nie będzie zawierała kompletu informacji zgromadzonych w kartotekach MSW z lat 1945–1990.

Nie ma w niej jeszcze danych wywiadu PRL. W bazie znajdować się mają nazwiska osób w różnej formie współpracujących z bezpieką i rozpracowywanych. Każdy, kto będzie z tej bazy korzystał, będzie mógł osobiście stwierdzić, jakie akta odpowiadają jego tematowi badawczemu.

Wcześniej podobne kwerendy robili archiwiści IPN, gdyż tylko oni mieli dostęp do katalogów i inwentarzy archiwalnych. Obecnie dostęp do tych zbiorów mają mieć jedynie pracownicy IPN oraz naukowcy i dziennikarze, którzy zgłosili wnioski naukowe. Osoby w przeszłości rozpracowywane i represjonowane przez SB będą nadal musiały korzystać z pośrednictwa pracowników IPN, którzy przygotują im kopie dokumentów ich dotyczących.

Wbrew sensacyjnym doniesieniom mediów, przygotowanie elektronicznego katalogu przez archiwistów IPN nie jest przełomem w dotychczasowych procedurach lustracyjnych. Umożliwi tylko szybsze i bezpośrednie dotarcie do danych osobowych oraz sygnatur interesujących materiałów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy udostępnianiu materiałów w Federalnym Urzędzie ds. akt Stasi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama