Nowy numer 47/2020 Archiwum

2,5 mln Polaków w ruchach

Kościół. Około 2,5 mln polskich katolików modli się i działa w blisko 200 ruchach i stowarzyszeniach.

Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich, skupiająca około 80 ruchów i stowarzyszeń, reprezentuje ok. 750 tys. członków. Jej założyciel jezuita o. Adam Szulz szacuje, że w Polsce w rozmaite wspólnoty angażuje się ok. 2,5 mln wiernych. Reaktywowana w 1993 r.

Akcja Katolicka skupia dziś 35 tys. członków. Prężnie rozwijają się ruchy formacyjne. Najliczniejsze z nich – neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym czy Ruch Światło–Życie prowadzą rekolekcje i dni skupienia oraz prowadzą apostolat. Świeckie stowarzyszenia weszły na obszary dotychczas niedostępne – powstało Bractwo Więzienne, które opiekuje się więźniami. Rozwinął się ruch hospicyjny, powstało ponad 100 hospicjów, w które angażują się lekarze i świeccy.

Powstały katolickie stowarzyszenia dziennikarzy, prawników, lekarzy... Intensywnie rozwijają się stowarzyszenia harcerzy (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”), katolickie stowarzyszenia młodzieży, organizacje studenckie. Nad Wisłę dotarły też nowe wspólnoty, m.in. działający od trzech lat Rycerze Kolumba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama