Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Zakony bardziej widoczne

Warszawa. W ostatnich 20 latach w Polsce rozpoczęło działalność 50 nowych zakonów, a od 1998 r. liczba dzieł zakonnych podwoiła się – wynika z najnowszego „Leksykonu zakonów w Polsce”.

Pozycja zawiera kompendium wiedzy o 244 instytutach życia konsekrowanego i stowarzyszeniach życia apostolskiego. Można w niej znaleźć informacje o charyzmacie zgromadzenia, założycielu, historii, duchowości i aktualnej działalności. Są też dane teleadresowe klasztorów i domów formacyjnych.

Do przedstawienia każdego zgromadzenia dołączono zdjęcie i opis zakonnego stroju. W książce znajdziemy też spis szkół, ochronek, świetlic, redakcji pism, domów rekolekcyjnych, ruchów i stowarzyszeń świeckich, związanych z zakonami oraz dane dot. kontaktu z nimi.

– Po 1989 r. nastąpiła aktywizacja zgromadzeń zakonnych – mówił na promocji autor leksykonu Bogumił Łoziński. – Samych placówek edukacyjnych zakony prowadzą ponad 800 – od żłobków po szkoły wyższe. W sferze charytatywnej działa 400 placówek. Zakony są otwarte na nowe wyzwania: bezdomność, AIDS, działalność medialną…

– O zakonach mówimy przy okazji dyskusji o spadku powołań, a leksykon pokazuje wielką różnorodność ich charyzmatów i dzieł – podkreślała m. Jolanta Olech, przełożona generalna zgromadzenia urszulanek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama