Nowy numer 07/2024 Archiwum

Nowe wołanie o Ducha

Miała to być tylko oazowa pielgrzymka, a będzie wielkie czuwanie ruchów i stowarzyszeń katolickich z całej Polski. I wołanie o nowy powiew Ducha 30 lat po słynnej modlitwie Jana Pawła II.

Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi! – to już 30 lat od czasu, kiedy na warszawskim placu Zwycięstwa rozległo się papieskie wołanie. – Jan Paweł II jak Mojżesz stanął nad Morzem Czerwonym i uczył nas, jak modlić się z wiarą – przypomina ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Ruchu Światło–Życie. – Te słowa faktycznie tchnęły w nas ducha przemiany, solidarności. 10 lat później mieliśmy wolne wybory. Dlatego stwierdziliśmy, że trzeba to uczcić ponownym wołaniem. Chcemy podziękować za to, co się dokonało i modlić się o nowe wylanie Ducha Świętego na Polskę, Europę i cały świat. Dziś obok kryzysu ekonomicznego mamy też kryzys duchowy, dlatego świat potrzebuje naszej modlitwy.

Każdy jest powołany
Początkowo miała to być tylko pielgrzymka Ruchu Światło–Życie do Warszawy. Pomysł przekształcił się w wielkie czuwanie ruchów i stowarzyszeń katolickich, a także wszystkich ludzi dobrej woli. Odnowienie oblicza polskiej ziemi dokonało się przecież także za ich pośrednictwem. Jan Paweł II rozkwit tych ruchów uznawał za wielki znak czasu. Dlatego 6 czerwca, podczas spotkania na placu Piłsudskiego, zostanie udzielone specjalne błogosławieństwo zespołom ewangelizacyjnym z różnych ruchów. – To nawiązanie do tego posłania, którego Jan Paweł II dokonał w 1979 r. w Gnieźnie, kiedy wręczył krzyże misyjne – wyjaśnia ks. Adam Wodarczyk. – Teraz błogosławieństwo przyjmą ludzie świeccy, na znak, że ewangelizacja jest zadaniem każdego. Warszawskie czuwanie będzie także czasem uwielbienia. Usłyszymy świadectwa osób, które w swoim życiu spotkały Chrystusa i doświadczyły przemieniającej mocy Ducha Świętego. Podczas koncertu ewangelizacyjnego zagrają zespoły New Life’m i Deus Meus. Pełny program czuwania i informacje o zgłoszeniach można znaleźć na stronie www.pielgrzymka.oaza.pl.

Bardzo radosne świętowanie
Najważniejsze punkty programu organizatorzy zaplanowali na sobotnie popołudnie. Eucharystię pod przewodnictwem abp. Kazimierza Nycza poprzedzi odsłonięcie krzyża na placu Piłsudskiego. – Ten pomysł wyszedł od pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, a zrealizowało go Centrum Myśli Jana Pawła II – zaznacza ks. Wodarczyk. – Krzyż ma upamiętniać pielgrzymkę z 1979 roku. Udział w uroczystościach zapowiedział prezydent Lech Kaczyński. Organizatorzy zachęcają, by pozostać dłużej w Warszawie i zapewniają, że pielgrzymi będą mogli skorzystać z noclegu u parafian. W niedzielę 7 czerwca czeka nas bowiem Dzień Dziękczynienia, przebiegający pod hasłem „Dziękujemy za wolność”. To już drugi taki dzień zorganizowany przez Centrum Opatrzności Bożej. Jego uczestnicy wezmą udział w pielgrzymce rodzinnej do Świątyni Opatrzności Bożej, Mszy św. z Aktem Dziękczynienia i – uwaga! – otwarciu miasteczka zabaw i rekreacji. Zapowiada się bardzo radosne świętowanie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy