Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zaostrzono przepisy aborcyjne

Berlin. Bundestag przyjął ustawę zaostrzającą przepisy dotyczące aborcji przeprowadzanej po 12. tygodniu ciąży.

Zgodnie z nimi, lekarz będzie miał obowiązek doradzić pacjentce, a między diagnozą a wydaniem pozwolenia na zabieg będą musiały upłynąć trzy dni. Jeśli lekarz nie wypełni tych obowiązków, grozi mu grzywna do 5 tys. euro.

W Niemczech przerywanie ciąży jest legalne do 12. tygodnia ciąży. Po tym okresie aborcja jest możliwa w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia fizycznego bądź psychicznego kobiety. Ten przepis był często wykorzystywany przy badaniach prenatalnych, gdy lekarz stwierdzał, że w związku ze stwierdzoną wadą rozwojową poczętego dziecka zachodzi ryzyko zagrożenia zdrowia psychicznego matki.

Takie orzeczenie dawało kobiecie prawo do aborcji w dowolnym momencie i bez obowiązku konsultacji w poradni. W istocie prowadzi to do dzielenia narodzonych istot ludzkich na dobre i złe oraz arbitralnego decydowania o ich losach. Przyjęte obecnie rozwiązanie nie likwiduje problemu, choć stanowi symboliczną próbę jego ograniczania.

Za przyjęciem nowych przepisów głosowało 326 posłów, przeciw było 234. Projekt zmian zgłosili posłowie CDU/CSU, przeciwko była współrządząca z chadekami socjaldemokracja. W 2007 r. w Niemczech dokonano ponad 116 tys. zabiegów aborcji, w tym 229 aborcji po 12. tygodniu ciąży. Eksperci wskazują, że rzeczywista liczba aborcji w tym kraju może być większa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama