Nowy numer 49/2020 Archiwum

100 lat "Ateneum"

Prasa katolicka. Najstarsze czasopismo teologiczno-naukowe w Polsce obchodzi 100-lecie istnienia. „Ateneum Kapłańskie” założone zostało we Włocławku w 1909 r. przez ks. Idziego Radziszewskiego, późniejszego założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pismo od początku związane jest z Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. Jego redaktorami byli i są wykładowcy tej uczelni. Do grona redaktorów należeli m.in. Karol Wojtyła, kard. Stefan Wyszyński (redaktor naczelny w latach 1932–1939) i abp Kazimierz Majdański (redaktor naczelny w latach 1957–1975).

„Ateneum” niezmiennie utrzymuje kontakty z różnymi ośrodkami myśli teologicznej w Polsce i za granicą. Skutkiem współpracy jest blisko 600 zeszytów w numeracji ciągłej. Obecnie periodyk dociera do niemal wszystkich polskich uczelni teologicznych, do licznych seminariów duchownych w kraju i za granicą, do osób duchownych i świeckich.

Z okazji jubileuszu papież Benedykt XVI wystosował specjalny list, w którym wyraził uznanie dla środowiska Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku. Ojciec Święty życzył też, by wiedza teologiczna przekazywana na łamach czasopisma inspirowała młodych teologów do dalszych badań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama