Nowy numer 39/2023 Archiwum

Z Radomia do Rzymu

Radom. Benedykt XVI mianował biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego (ur. 1949) przewodniczą-cym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Jednocześnie podniósł go do godności arcybiskupa. Po ogłoszeniu decyzji Papieża 18 kwietnia abp Zimowski podkreślił, że ta nominacja wiąże się z posługą wobec chorych i cierpiących. – Wspominam swój obrazek prymicyjny, na którym zostały napisane słowa: „Idę, Panie, aby Ci służyć w ubogich i cierpiących”. Więc w jakiś sposób będę realizował to, co wówczas było moim pragnieniem – zauważył. Stwierdził, że dobrze zna dykasterię, której będzie przewodniczył. – Byłem świadkiem, jak powstawała.

Było to 11 lutego 1985 roku, kiedy Jan Paweł II powołał Komisję do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Początkowo była ona częścią Papieskiej Rady do spraw Świeckich, ale autonomię otrzymała trzy lata później – powiedział arcybiskup.

Pochodzący z diecezji tarnowskiej abp Zygmunt Zimowski był przez 7 ostatnich lat biskupem diecezjalnym w Radomiu. Studiował w seminarium tarnowskim, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz w Innsbrucku w Austrii. Jest doktorem teologii dogmatycznej. W latach 1983–2002 pracował w watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, którą kierował wtedy kard. Józef Ratzinger.

Abp Zygmunt Zimowski obok kard. Zenona Grocholewskiego i kard. Stanisława Ryłki będzie trzecim Polakiem stojącym na czele watykańskiej dykasterii. Do końca czerwca abp Zimowski pokieruje diecezją radomską jako administrator apostolski. W jego herbie biskupim znajduje się godło Radomia. – To godło będzie ze mną w Rzymie jako szczególny znak i wspomnienie – podkreślił nominat w rozmowie z „Gościem Radomskim”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast