Nowy numer 48/2023 Archiwum

Podrożeją ubranka dziecięce

Unia Europejska. W Polsce podrożeją ubranka dziecięce. Stosowana obecnie w naszym kraju stawka podatku VAT od ich sprzedaży jest obniżona i wynosi 7 proc.

Komisja Europejska zaskarżyła to rozwiązanie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, zwracając uwagę, że w Unii Europejskiej towary te powinny być obłożone podstawową stawką podatku VAT. W Polsce wynosi ona 22 proc. Przegrana Polski przed trybunałem w Luksemburgu jest praktycznie pewna, ponieważ traktat o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie przewidział szczególnego traktowania podatkowego sprzedaży ubranek dziecięcych.

Rząd Leszka Millera, który negocjował tę umowę, zadbał o wpisanie do niej na przykład obniżonej stawki VAT na budownictwo mieszkaniowe, ale o obniżonej stawce VAT na ubranka dziecięce nie ma w niej mowy. Najprawdopodobniej więc trybunał wyda orzeczenie nakazujące zmianę polskich przepisów podatkowych. I Polska zastosuje się do tego nakazu.

W przeciwnym razie groziłby jej kolejny proces w Luksemburgu, który zakończyłby się nie tylko nakazem zmiany prawa, ale także karą finansową. Zdając sobie z tego sprawę, rząd polski usiłował w marcu bieżącego roku wynegocjować zgodę Unii na dalsze stosowanie obniżonej stawki VAT na ubranka dziecięce. Starania te spełzły jednak na niczym.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy