Nowy numer 48/2023 Archiwum

Sekty w szkolnym programie

Wielka Brytania. Jednym z przedmiotów, który od września będą mieli do wyboru brytyjscy uczniowie w wieku 14–16 lat, będzie „religia i wiara we współczesnym świecie”.

Oprócz wiedzy o nowych kierunkach religijnych (m. in. neodruidyzmie, rastafarianizmie, Świadkach Jehowy, Falun Gong i ateizmie) ma on omawiać prawa człowieka, równość płci, klonowanie, uprawy genetycznie modyfikowane, Internet, marksizm i wielokulturowość.

Będzie to jakby uzupełnienie wykładanego w szkołach religioznawstwa, które prezentuje sześć wielkich religii świata. Uczniowie, którzy wybiorą ten przedmiot, będą go musieli zdawać wśród egzaminów kończących szkołę drugiego stopnia, plasujących się między polskim egzaminem gimnazjalnym i maturą.

Wprowadzenie nowego przedmiotu spotkało się z krytyką. Szczególne wątpliwości budzi omawianie w szkole takich sekt, jak Kościół Zjednoczeniowy, założony przez Koreańczyka Sun Myung Moona. Colin Hart z Instytutu Chrześcijańskiego skrytykował także ilość zagadnień, które uczniowie będą musieli opanować. Jego zdaniem, jest to wręcz niewykonalne.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy