GN 32/2018 Archiwum

Aborcyjne instrukcje

Irlandia Północna. Ministerstwo zdrowia Irlandii Północnej opublikowało instrukcje dla lekarzy, które mają wyjaśnić, w jakich okolicznościach możliwe jest dokonanie aborcji.

Zdaniem przedstawicieli organizacji broniących życia, dokument stanowi zachętę do praktyk aborcyjnych. Z wydanych instrukcji cieszą się natomiast grupy proaborcyjne, zdaniem których obowiązujące obecnie na terenie Irlandii Północnej prawo jest zbyt restrykcyjne.

Warto przypomnieć, że Irlandia Północna jest jedynym regionem Wielkiej Brytanii, gdzie nie obowiązuje liberalna aborcyjna ustawa z 1967 roku. Aborcja w Irlandii Północnej jest dozwolona jedynie w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia matki. Nowy dokument mówi jednak, że można dokonać aborcji, „jeśli lekarz uzna, że kontynuowanie ciąży spowodowałoby ryzyko realnego i poważnego efektu niepożądanego, który w sposób długoterminowy lub stały wpłynąłby na zdrowie fizyczne lub psychiczne kobiety”.

Takie sformułowanie stwarza okazję do naginania istniejącego prawa pod pozorem ochrony zdrowia psychicznego kobiety. Oznacza np., że zagrożenie samobójstwem, jeśli uzna tak jeden lub więcej lekarzy, może stanowić podstawę do dokonania legalnej aborcji.

24-stronicowy dokument ministerstwa popiera Brytyjskie Towarzystwo Planowania Rodziny, związane z proaborcyjną grupą Planned Parenthood. Działaczy tej organizacji martwi fakt, że kosztów aborcji nie pokrywa ubezpieczenie społeczne.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama