Nowy numer 21/2018 Archiwum

Ogrodnik w habicie nagrodzony

Gdynia. Za wkład w światowy dorobek ogrodnictwa 91-letni jezuita brat Stefan Franczak otrzymał w zeszłą niedzielę Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu Prezydenta RP odznaczył go prezydent Gdyni.

Zanim w 1948 roku wstąpił do jezuitów, brat Stefan był nauczycielem w Szkole Rolniczej w Jarantowie niedaleko Kalisza. W zakonie służy jako prosty brat bez święceń, jest człowiekiem niezwykłej skromności i pracowitości.

Pisała już o nim prasa w USA, Kanadzie, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Wspominają o nim również wszystkie książki na temat pnączy ogrodowych i powojników, wydane po 1985 roku.

Uzyskał najwięcej nowych odmian powojników spośród wszystkich żyjących hodowców na świecie. Wiele odmian, jak Błękitny Anioł, Polish Spirit czy Warszawska Nike, zdobyło najwyższe międzynarodowe nagrody.

Brat nadał nazwy około 80 wyhodowanym przez siebie kwiatom, które można dziś spotkać w dziesiątkach milionów ogrodów na całym świecie. Ich nazwy często nawiązują do imion świętych i do historii Polski, np.: Westerplatte, Kardynał Wyszyński, Matka Urszula Ledóchowska czy Emilia Plater.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama