Nowy numer 47/2020 Archiwum

Obama spełnia groźby

USA. Prezydent Barack Obama zniósł zakaz finansowania z budżetu federalnego badań medycznych przy użyciu komórek macierzystych z ludzkich embrionów.

W ten sposób uchylił przepisy wprowadzone przez administrację swego poprzednika, George’a Busha, dotyczące zakazu finansowania tego typu eksperymentów z kieszeni podatników.

Decyzja prezydenta Obamy spotkała się z ostrą krytyką ze strony organizacji broniących życia i niektórych polityków, m. in. senatora Sama Brownbacka z Kansas.

– Jeśli embrion nosi w sobie życie, a twierdzę stanowczo, że tak jest, żaden rząd nie ma prawa sankcjonowania jego niszczenia ze względów naukowych – powiedział senator. Przypomniał, że do badań naukowych nadają się równie dobrze komórki macierzyste niepochodzące z embrionów ludzkich.

Podpis prezydenta pod dekretem anulującym dotychczasowe prawo uradował z kolei tych, którzy wierzą, że działania takie mogą doprowadzić do znalezienia leków na nieuleczalne choroby. Kościół katolicki sprzeciwia się badaniom na komórkach macierzystych embrionów, ponieważ oznacza to uśmiercanie ludzkiego życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama