Nowy numer 47/2020 Archiwum

Unia według Klausa

Parlament Europejski. Prezydent Vaclav Klaus wystąpił w Parlamencie Europejskim. Skorzystał z prawa, jakie przysługuje głowie państwa, które przewodniczy pracom UE.

W swoim wystąpieniu wyraźnie podkreślił, że nie ma alternatywy dla członkostwa Czech w Unii. Jednocześnie skrytykował model integracji, który proponuje traktat lizboński. Wyraził też oburzenie polityczną poprawnością, która każdą krytykę Lizbony traktuje jako eurosceptycyzm i osłabianie Unii. – Mamy do czynienia z błędnym dogmatem o słuszności modelu UE i zakazem jego krytykowania.

A przecież Europa w obecnym kształcie przeczy dwóm tysiącom lat własnej historii i zdrowemu rozsądkowi – mówił. Ostro skrytykował unijne instytucje oraz brak dyskusji nad kształtem integracji. Porównał to do systemu komunistycznego.

W tym momencie część europosłów demonstracyjnie opuściła salę. Po przemówieniu Klausa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Pöttering zwrócił uwagę, że porównywanie do komunizmu jest o tyle niewłaściwe, że w tamtych czasach prezydent Klaus nie miałby szansy wygłosić takiego przemówienia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama