Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nowy biskup

Sosnowiec. Ks. prałat Grzegorz Kaszak (na zdjęciu), dotychczasowy sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny, został mianowany przez Benedykta XVI biskupem sosnowieckim.

Nominację ogłoszono 4 lutego. Biskup nominat jest kapłanem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ma 45 lat, będzie najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce. Urodził się w Choszcznie.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku w Szczecinie. Przez rok był wikariuszem. W 1990 roku rozpoczął studia z teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, zwieńczone doktoratem.

W latach 1992–2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny, pełniąc m.in funkcję sekretarza jej przewodniczącego, kard. Alfonso Lópeza Trujillo.

Następnie był rektorem Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie – domu formacyjnego, w którym mieszkają polscy księża studenci. Jesienią 2007 roku został mianowany sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Na zawołanie biskupie nominat wybrał słowa „Facem voluntatem Tuam” – Pełnić Twoją wolę. Święcenia biskupie i ingres odbędą się 28 marca w katedrze w Sosnowcu. Pierwszym ordynariuszem diecezji sosnowieckiej był bp Adam Śmigielski, który zmarł 7 października ub.r. w wieku 75 lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama