Nowy numer 43/2020 Archiwum

Biskupi zlustrowani

Watykan–Warszawa. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik poinformował, że Stolica Apostolska po zapoznaniu się z materiałami Kościelnej Komisji Historycznej nie podjęła żadnych decyzji personalnych, uznając, iż nie ma ku temu powodów.

Pisemna decyzja w tej sprawie została już przesłana do Polski. Być może zostanie ogłoszona na najbliższym posiedzeniu episkopatu, które rozpocznie się 10 marca.

Badaniem dokumentów organów bezpieczeństwa PRL na temat urzędujących biskupów zajmowała się Kościelna Komisja Historyczna.

W czerwcu 2007 r. ogłoszono, że kilkunastu z nich zostało zarejestrowanych jako tajni współpracownicy albo kontakty operacyjne lub informacyjne, a jeden jako agent wywiadu. Prócz tego niektórzy byli zarejestrowani jako kandydaci na TW.

Wyniki prac komisji oceniał następnie powołany przez episkopat zespół do spraw oceny etyczno-prawnej. Jesienią 2007 r. jego członkowie stwierdzili, że nie ma dowodów na to, by któryś z biskupów świadomie i dobrowolnie współpracował z SB. Uznali jedynie, że niekiedy ich kontakty były „nieroztropne”.

Szczegółowe wyniki prac komisji nie zostały opublikowane. W 2008 r. materiały po przetłumaczeniu na język włoski przesłano do oceny watykańskiej Kongregacji do spraw Biskupów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama