Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wrocławianin na ołtarze

Watykan. Promulgowano 11 dekretów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Sześć z nich dotyczy heroiczności cnót kandydatów na ołtarze, a pięć cudów przypisywanych wstawiennictwu sług Bożych. Jest wśród nich dekret o heroiczności cnót ks. Roberta Spiskego, założyciela Sióstr św. Jadwigi od Niepokalanej Bogarodzicy Dziewicy Maryi. Sługa Boży Robert Spiske urodził się 29 stycznia 1821 r. w Leśnicy (obecnie dzielnica Wrocławia) w ubogiej rodzinie szewca Antoniego, który z pochodzenia był Czechem, i matki Tekli.

Szkołę elementarną ukończył w Leśnicy. 18 czerwca 1847 r. otrzymał święcenia kapłańskie i przez rok pracował we Wrocławskim Seminarium Duchownym jako wykładowca.

Cała jego praca duszpasterska związana była z Wrocławiem. W okresie kulturkampfu, ze względu na dobrą znajomość języków obcych, ogromną pracowitość i biegłość w dziedzinie teologii oraz w problematyce duszpastersko-społecznej, powierzono mu kierowanie życiem Kościoła wrocławskiego.

W pracy nigdy nie czynił różnic narodowościowych czy wyznaniowych. Najbardziej jednak zasłynął jako opiekun ludzi biednych, niosąc im pomoc duchową i materialną. Jako wikariusz przy kościele NMP na Piasku powołał do istnienia Stowarzyszenie św. Jadwigi, które z czasem przekształciło się w zakonne Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi. Zmarł 5 marca 1888 r. podczas odmawiania brewiarza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama