Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kryzys a środowisko

Gospodarka i ekologia. Największym wygranym kryzysu gazowego może być środowisko naturalne. Od kilkunastu dni w Polsce mówi się jakby głośniej o czystych technologiach węglowych.

Węgiel jest naszym skarbem, ale korzystamy z niego w najgorszy z możliwych sposobów. Spalamy go. A można z nim robić dużo więcej. Zaczęto mówić o budowie elektrowni jądrowych. Nie jednej, ale kilku.

O tym, że tak trzeba, specjaliści wiedzieli od dawna, ale nie było odważnego, który zechciałby nadstawić karku i powiedzieć o tym głośno. Dzięki polityce energetycznej Moskwy nawet głos zielonych gdzieś ugrzązł. Może w perspektywie zimnych kaloryferów protestować było jakoś niezręcznie.

Na Słowacji rosyjski gaz płynący przez Ukrainę to 98 proc. krajowego zapotrzebowania. Gdy ciśnienie w rurach zaczęło spadać, premier Fico zaczął rozważać uruchomienie reaktorów w Jaslovskich Bohunicach. Ich zamknięcie zostało zapisane w traktacie akcesyjnym do UE.

Po zapowiedziach Fico z Brukseli nie było jednak słychać słów potępienia. I pewnie nie będzie ich także z powodu uruchomienia reaktorów w Kozłoduju w Bułgarii. Ich wyłączenie było warunkiem przystąpienia Bułgarii do Unii.

Rozwiązania dla środowiska najmniej szkodliwe uważa się za zło konieczne, za ostateczność. A to, co nas zatruwa i politycznie zniewala, uznajemy za standard. Niestety, ekologia to zbyt często polityka. Ze szkodą dla środowiska, choć z zyskiem dla polityków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama