Nowy numer 44/2020 Archiwum

O pokój w Strefie Gazy

Ziemia Święta. Wszystkie wspólnoty chrześcijańskie w Ziemi Świętej modliły się 4 stycznia o pokój i solidarność z cierpiącymi mieszkańcami Strefy Gazy.

Datę ekumenicznej modlitwy wyznaczyli wspólnie hierarchowie trzynastu Kościołów obecnych na tym terenie. Podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach parafialnych i kaplicach wspólnot zakonnych proszono o zaprzestanie przelewu krwi i przerwanie spirali nienawiści. Do modlitwy wierni dołączali gesty solidarności, np. w Nazarecie w czasie Mszy niedzielnych zbierali ofiary, które zostaną przekazane ubogim w Gazie. W Betlejem po Eucharystii procesja ze świecami, symbolicznym wieńcem pogrzebowym i czarną flagą okrążyła główny plac Żłóbka i wróciła do kościoła św. Katarzyny.

Jej uczestnicy modlili się za ofiary wojny w Gazie oraz o ducha dialogu dla walczących stron. W dominikańskim kościele św. Szczepana w Jerozolimie odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji pokoju na Bliskim Wschodzie. Modlono się za wstawiennictwem św. Szczepana o natychmiastowe przerwanie wzajemnej agresji i łaskę przebaczenia. Prowadzący podkreślali, że droga przemocy, jaką wybrali politycy obu walczących stron, nie doprowadzi do rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Dodali, że bezpieczeństwo i pokój dla całego regionu są możliwe tylko na drodze dialogu z udziałem międzynarodowych mediatorów.

Do ekumenicznej inicjatywy w Ziemi Świętej nawiązał także papież Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy „Anioł Pański”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama