Nowy numer 43/2020 Archiwum

Po Brukseli czas na Poznań

Bruksela. Prawie 40 tys. osób z całego kontynentu wzięło udział w 31. Europejskim Spotkaniu Młodych, zorganizowanym przez ekumeniczną wspólnotę z Taizé.

W Brukseli od 29 grudnia do 2 stycznia modlili się razem katolicy, protestanci i prawosławni. Co czwarty uczestnik spotkania był Polakiem. Papież Benedykt XVI w swoim przesłaniu skierowanym do młodych zachęcał ich do odkrywania, „w jaki sposób w swoim otoczeniu mają promieniować nadzieją, angażując się osobiście tam, gdzie jest zbyt wiele nędzy, niesprawiedliwości i konfliktów”.

Młodzież dyskutowała podczas warsztatów tematycznych nad tym, jak rozpoznawać Boże wezwanie. Spotykała się też z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, unijnymi komisarzami i eurodeputowanymi. W drugim dniu w wieczornej modlitwie uczestniczyli m.in. królowa Belgów Fabiola, arcybiskup Brukseli kardynał Godfried Danneels, wiceprezydent Komisji Europejskiej Jacques Barrot i arcybiskup poznański Stanisław Gądecki. – 40 tys. młodych złączonych w modlitwie, w ciszy i pokoju serca. Tak, Bóg dziś wieczorem uśmiecha się – powiedział kard. Danneels. Wyznał też, że zaprosił Taizé do Brukseli, bo chciał odmłodzić tutejszy Kościół.

Na zakończenie modlitwy wieczornej 31 grudnia przeor wspólnoty, brat Alois, ogłosił, że kolejne Europejskie Spotkanie Młodych odbędzie się w Poznaniu. Wiadomość została przyjęta gromkimi brawami. Radość z tego faktu wyraził także abp Stanisław Gądecki: – To będzie piękna wymiana darów. Z jednej strony nasza gościnność, z drugiej – młodzi pokażą, że w nich jest nadzieja, która może podnieść i zmobilizować poznaniaków i Wielkopolan.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama