Nowy numer 43/2020 Archiwum

Wierzysz w Chrystusa? Giń!

Raport agencji Fides. Co najmniej 20 osób zaangażowanych w katolickie duszpasterstwo zginęło w 2008 roku w różnych krajach świata.

Co najmniej 20 osób zaangażowanych w katolickie duszpasterstwo zginęło w 2008 roku w różnych krajach świata. Takie dane przynosi raport opracowany przez agencję Fides, związaną z watykańską Kongregacją ds. Ewangelizacji Narodów. Wśród ofiar są biskup, szesnastu księży, brat zakonny oraz dwoje świeckich wolontariuszy.

Kontynentem najbardziej niebezpiecznym dla chrześcijan w minionym roku była Azja. W Iraku 29 lutego islamscy terroryści uprowadzili arcybiskupa Mosulu obrządku chaldejskiego, Paulosa Fardża Rahho. Arcybiskup zmarł prawdopodobnie śmiercią naturalną w wyniku braku odpowiedniej opieki lekarskiej. Jego ciało odnaleziono 13 marca. W Azji zginęło też sześciu kapłanów i jedna wolontariuszka świecka. Stracili oni życie w Indiach, Sri Lance, na Filipinach i w Nepalu. Szczególną wymowę ma śmierć ks. Bernarda Digal, pierwszego kapłana katolickiego, który stał się ofiarą przemocy antychrześcijańskiej w indyjskim stanie Orisa. Według danych episkopatu, podczas zamieszek zamordowano tam 81 katolików, a dziesiątki tysięcy zmuszono do opuszczenia swych domów.

Na kontynencie amerykańskim życie straciło pięciu kapłanów: dwóch w Meksyku oraz po jednym w Wenezueli, Kolumbii i Brazylii. Trzech księży i świeckiego wolontariusza zamordowano w Afryce (w Kenii, Gwinei, Nigerii i Demokratycznej Republice Konga). Dwóch jezuitów zamordowano w Moskwie. W wyniku prześladowania chrześcijan na świecie zginęło także wiele osób, których nazwisk nie znamy, a które w różnych miejscach globu cierpią i oddają swe życie dla Chrystusa.

Smutny bilans
• 236 kościołów zniszczono w 2008 r. w czasie prześladowań chrześcijan w Indiach
• 81 katolików straciło życie podczas prześladowań w indyjskim stanie Orisa
• 16 kapłanów zamordowano w krajach misyjnych w 2008 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama