Nowy numer 44/2020 Archiwum

Więcej pielgrzymów w sanktuarium na Jasnej Górze

Jasna Góra. Jasnogórskie sanktuarium pozostaje jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych na świecie miejsc słynących łaskami.

Jest to największy na świecie ośrodek kultu maryjnego związany z czczeniem świętej ikony, a nie z objawieniami Matki Bożej. W 2008 r. sanktuarium odwiedziło ponad 3,5 mln wiernych. Prawie 900 tys. przybyło w 134 ogólnopolskich pielgrzymkach różnych środowisk.

Najliczniejszymi były pielgrzymki: Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników i Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W 2008 r. po raz pierwszy do sanktuarium przybyły pielgrzymki: Kurpiów, Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego, parafii pw. św. Jakuba Apostoła oraz kibiców piłki nożnej.

Jasna Góra jest też głównym celem pieszych pielgrzymek w Polsce. W ubiegłym roku w 250 grupach przyszło prawie 142 tys. pątników, to znacznie więcej niż w latach minionych. Tradycyjnie najliczniejsze były pielgrzymki: warszawska, krakowska, tarnowska i radomska. Z roku na rok wzrasta także liczba pielgrzymek rowerowych i biegowych.

W ub. roku odnotowano niespotykaną dotąd liczbę pielgrzymów i turystów z zagranicy. Reprezentowali oni aż 81 krajów świata. Centrum Informacji oprowadzało w 10 językach obcych prawie 143 tys. pielgrzymów spoza Polski. Najwięcej z nich przybyło z Włoch, USA, Niemiec, Hiszpanii, Francji i Rosji.

2 mln Komunii św. przyjęli w 2008 r. pielgrzymi na Jasnej Górze
39 tys. godzin spędzili w konfesjonałach jasnogórscy spowiednicy w 2008 r.
59 tys. Mszy św. odprawiono w jasnogórskim sanktuarium w 2008 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama