Nowy numer 42/2020 Archiwum

Katolickie feministki stowarzyszone

Warszawa. W końcu grudnia zarejestrowane zostało stowarzyszenie Amicta Sole (Obleczona w Słońce), które stawia sobie za cel promocję kobiet w Kościele, poznanie i popularyzację nauczania na ich temat oraz przechowanie pamięci o wybitnych kobietach z przeszłości.

 Prezes stowarzyszenia została dr Monika Waluś, wykładowca teologii w seminarium duchownym kapucynów w Krakowie. W spotkaniach, które odbywają się u urszulanek przy ul. Wiślanej w Warszawie, uczestniczy około 20 pań. Są wśród nich wielodzietne matki, należące także do Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych „Trzy Plus” Irena Bylicka i Teresa Kapela, urszulanki matka Jolanta Olech i s. Małgorzata Krupecka, socjolożki dr Inka Słodkowska i dr Maria Rogaczewska, a także wybitna arabistka dr Agata Nalborczyk-Skowron.

Inicjatorki stowarzyszenia przypominają, że prawie 30 lat temu Jan Paweł II rzucił hasło „nowego feminizmu”. – Papież użył nawet tak mocnych sformułowań, o które trudno by go posądzać i przed zastosowaniem których sama bym się zawahała. Napisał np.: „Jest oczywiste, że należy uznać zasadność wielu rewindykacji, dotyczących miejsca kobiety w różnych środowiskach społecznych i kościelnych”. To są teksty jak dotąd nieprzeczytane, nieprzemyślane, niezrealizowane – mówi s. Małgorzata Krupecka.

– Projekt samego stowarzyszenia wydał mi się interesujący i godny uwagi, chodzi przecież o dyskretne (nie „walczące”) formy promocji kobiety w Kościele i w świecie, o rozsądną i odpowiedzialną refleksję nad jej rolą i miejscem, o pogłębione studium myśli Kościoła, a przede wszystkim nauczania Jana Pawła II – mówi matka Jolanta Olech, wieloletnia przełożona generalna urszulanek i przewodnicząca polskiej Konsulty Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama