Nowy numer 49/2020 Archiwum

Słowacy już płacą w euro

Słowacja. Od 1 stycznia 2009 r. nasi południowi sąsiedzi, jako 16. kraj Unii Europejskiej i pierwszy w Europie Wschodniej, przyjęli wspólną europejską walutę.

Słowackie korony zastąpiło euro. To ważna wiadomość przede wszystkim dla polskich turystów chętnie wypoczywających w słowackich ośrodkach narciarskich. Słowacy mieli kilka miesięcy na przyzwyczajenie się do nowej waluty.

Już od 24 sierpnia wszystkie ceny towarów i usług należało podawać w koronach i w euro. W niektórych hotelach, pensjonatach oraz dużych sklepach, zwłaszcza położonych bliżej granicy, od kilku miesięcy można też było płacić w euro. Obowiązywał oficjalny przelicznik – jedno euro to równowartość 30,126 korony.

Koronami Słowacy będą mogli posługiwać się jeszcze do 16 stycznia br. Narodowe monety można będzie wymieniać na euro we wszystkich bankach na Słowacji do 30 czerwca 2009 r., a banknoty do końca 2009 roku.

Słowackie euro zostały wybite w mennicy, która znajduje się w miejscowości Kremnica. Awers monet jest taki sam jak w pozostałych krajach strefy euro. Nominały 1 i 2 euro mają na rewersie słowacki herbowy podwójny krzyż, monety 10, 20 i 50 centów widok zamku w Bratysławie, zaś jedno-, dwu- i pięciocentówki – tatrzański szczyt Krywań.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama