Nowy numer 09/2024 Archiwum

Jubileusz bp. Edwarda Materskiego

Radom. Bp Edward Materski, pierwszy ordynariusz diecezji radomskiej, obchodził 40. rocznicę przyjęcia święceń biskupich, których w katedrze kieleckiej udzielił mu Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła sesja naukowa poświęcona działalności bp. Materskiego. Odbyła się ona w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. W katedrze celebrowano uroczystą Eucharystię. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Episkopatu Polski z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, liczne grono duchowieństwa z kilku diecezji, poczty sztandarowe oraz wierni reprezentujący diecezję. W czasie liturgii odczytano telegram, który z racji jubileuszu wystosował Ojciec Święty Benedykt XVI. Homilię wygłosił administrator diecezji sosnowieckiej, bp Piotr Skucha – uczeń bp. Materskiego, świadek i uczestnik biskupich święceń.

Bp Edward Materski urodził się w Wilnie 6 stycznia 1923 r. W czasie II wojny światowej rozpoczął studia i formację w kieleckim seminarium duchownym. Wziął udział w powstaniu warszawskim. Śpieszył z pomocą duszpasterską walczącym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w Kielcach w 1947 r. Był wizytatorem katechizacji i wykładowcą katechetyki w seminarium oraz na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1968 r. papież Paweł VI mianował go biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej, a w 1981 r. Jan Paweł II – ordynariuszem diecezji sandomierskiej, a potem sandomiersko-radomskiej. Po podziale diecezji polskich w 1992 r. został pierwszym biskupem radomskim. Zorganizował struktury diecezji, utworzył ponad sto nowych parafii. Jest budowniczym radomskiego seminarium. W lipcu 2007 r. przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy