Nowy numer 47/2020 Archiwum

Sześć milionów pielgrzymów

Guadalupe. Około 6 mln pielgrzymów odwiedziło najbardziej znane meksykańskie sanktuarium w 477. rocznicę objawień Matki Bożej, patronki Meksyku i Pani obu Ameryk.

W święto Matki Boskiej z Guadalupe, 12 grudnia, wszystkie drogi prowadzące do miejsca pielgrzymkowego były pełne samochodów i autokarów. W czasie głównej Eucharystii, którą sprawował rektor sanktuarium ks. Diego Monroy, pielgrzymi modlili się o „Meksyk wolny od przemocy, bardziej sprawiedliwy, solidarny i demokratyczny”.

Sanktuarium w Guadalupe jest drugim po Mekce najliczniej odwiedzanym miejscem kultu religijnego na świecie. Co roku przybywa tam ok. 12 mln pielgrzymów, z czego najwięcej właśnie w drugim tygodniu grudnia.

Wykorzystując datę zbliżającego się święta, meksykański „Playboy” postanowił sprowokować i obrazić tamtejszych katolików, publikując okładkę, na której modelka stoi na tle witraża, okryta jedynie kawałkiem białego materiału.

Okładkę opatrzono podpisem: „Wielbimy Cię, Mario”. Wierni zasypali redakcję listami oburzenia. Wydawcy oświadczyli jednak cynicznie, że nie zamierzali nikogo obrazić, a obraz nie miał wcale przypominać Dziewicy z Guadalupe ani żadnej innej postaci religijnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama