Nowy numer 48/2020 Archiwum

Spłaty we frankach korzystniejsze

Bankowość. Bank Centralny Szwajcarii obniżył stopy procentowe. Cieszyć mogą się ci, którzy spłacają kredyt we frankach. Obniżka – zdaniem analityków – nie będzie miała wpływu na dostępność kredytów w tej walucie.

Stopy procentowe w Szwajcarii są dzisiaj najniższe od kilku lat. Po czterech obniżkach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wynoszą 0,5 proc. (w Polsce 5,75 proc.). Jak bardzo obniżki odczują osoby spłacające kredyty we frankach? Wszystko zależy od tego, jak silna będzie złotówka. Jeżeli jej wartość nie zmieni się, raty kredytów we frankach powinny spaść prawie o jedną czwartą.

Jeżeli złotówka się umocni, zysk będzie jeszcze większy. – Osoba, która spłaca kredyt na 300 tys. zł zaciągnięty na 30 lat, co miesiąc oszczędzi ponad 360 zł, bo rata spadnie z 1803 do 1438 zł – mówi Katarzyna Siwek z firmy doradczej Expander. Zdaniem specjalistów, w Polsce franki zaczną tanieć w ciągu następnych tygodni. Dopiero wtedy osoby spłacające kredyty zaciągnięte we frankach zauważą, że w ich portfelach zostaje więcej pieniędzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama