Nowy numer 49/2020 Archiwum

"Gomora" filmem roku

Dania. Tegoroczna ceremonia rozdania Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w Kopenhadze, a główną nagrodę, tytuł najlepszego filmu roku zdobył włoski dramat „Gomora” w reżyserii Matteo Garrone.

Prócz tego film otrzymał jeszcze cztery nagrody: za reżyserię, scenariusz, zdjęcia oraz dla Toniego Servillo za główną rolę męską. Podstawą scenariusza filmu była opublikowana w 2006 roku książka Roberto Saviano, który przedstawił mechanizmy działania neapolitańskiej mafii – camorry. Saviano dowodzi, że pod względem siły ekonomicznej i bezwzględności jest ona znacznie silniejsza niż mafia sycylijska.

„Gomora” przyniosła autorowi wielki sukces literacki, a jednocześnie naraziła jego życie na niebezpieczeństwo. Groźby ze strony camorry sprawiły, że pisarz otrzymał ochronę i musi się ukrywać. Film jest włoskim kandydatem do nominacji na Oscara w kategorii filmów zagranicznych, a w naszych kinach zobaczymy go w styczniu.

Jedynym polskim akcentem uroczystości w Kopenhadze była nagroda dla Magdaleny Biedrzyckiej za kostiumy do „Katynia” Andrzeja Wajdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama