Nowy numer 09/2024 Archiwum

Franciszek: uczeń Chrystusa winien widzieć i żywić współczucie dla potrzebujących

O konieczności dostrzegania ludzi potrzebujących i okazywania im współczucia mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański” 10 lipca , w XV niedzielę zwykłą roku C.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Łk 10, 25-37). przedstawiającego przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Wskazał, że jego postawa uczy nas patrzenia na cel ostateczny, jednocześnie zwracając baczną uwagę na kroki, jakie musimy postawić, tu i teraz, aby tam dotrzeć.

Franciszek przypomniał, że pierwszych chrześcijan nazwano „zwolennikami Drogi” (por. Dz 9,2), bowiem uczeń Chrystusa idzie za Nim, będącym zawsze w drodze, spotykającym ludzi, uzdrawiającym chorych, nawiedzającym wioski i miasta. Idąc śladami Chrystusa, staje się wędrowcem i uczy się - jak Samarytanin - widzieć i okazywać współczucie. Otwiera oczy na rzeczywistość, nie jest egoistycznie zamknięty we własnych myślach. Ponadto naśladowanie Jezusa uczy nas współczucia: zauważania innych, zwłaszcza tych, którzy cierpią, osób najbardziej potrzebujących. I podejmowania działań tak, jak Samarytanin – wskazał Ojciec Święty.

Kończąc swoje rozważanie, papież zachęcił, abyśmy widzieli i mieli współczucie dla tych, których spotykamy na swojej drodze, zwłaszcza dla tych, którzy cierpią i są w potrzebie, abyśmy podeszli i uczynili to, co w naszej mocy, aby im pomóc.

Zobacz więcej: dzisiejsza liturgia

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze