Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rewelacje Dziennika „Polska”

Warszawa. Dziennik „Polska” opublikował artykuł pt. „Nieznana prawda o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki” autorstwa byłego pracownika IPN Leszka Pietrzaka.

Wynika z niego, że ks. Jerzy Popiełuszko zginął nie 19 października 1984 r., a 6 dni później, czyli wtedy, kiedy kpt. Piotrowski i dwaj inni funkcjonariusze SB byli już aresztowani. Celem porwania ks. Popiełuszki, zdaniem Pietrzaka, miała być próba jego zwerbowania przez SB. Jak pisze, ks. Popiełuszko został przekazany przez ludzi Piotrowskiego „innemu zespołowi”. Przed śmiercią kapłan miał być torturowany na terenie sowieckiej bazy w rejonie Kazunia, prawdopodobnie także przez oficerów KGB.

Autor nie przedstawia na to jednak żadnych poważnych dowodów. Powtarza tezy dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego, który w książce pt. „Kto naprawdę go zabił” starał się zakwestionować ustalenia w sprawie okoliczności śmierci ks. Jerzego Popiełuszki.

Warto dodać, że w pionie śledczym warszawskiego IPN od 2006 r. działa zespół prokuratorów do śledztwa w sprawie działalności „związku przestępczego” w MSW z lat 70. i 80. Chodzi o różne przestępstwa IV Departamentu, w tym także o niewyjaśnione wątki zabójstwa ks. Jerzego. Jak do tej pory żadna z tez zaprezentowanych przez Sumlińskiego, a ostatnio Pietrzaka, nie została potwierdzona przez śledczych z IPN.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama