Nowy numer 47/2020 Archiwum

Krzysztof Zaleski nie żyje

Warszawa. W poniedziałek 20 października w wieku 60 lat zmarł Krzysztof Zaleski (na zdjęciu), aktor teatralny i filmowy.

Urodził się w Świętochłowicach, grał w teatrach warszawskich, reżyserował w Teatrze na Woli, Teatrze Współczesnym i w Teatrze Dramatycznym. Współpracował z Teatrem Telewizji, w 2006 roku został dyrektorem Teatru Polskiego Radia, a rok później dyrektorem i redaktorem naczelnym Programu II Polskiego Radia. Był mężem znanej aktorki Marii Pakulnis.

Szeroką popularność zawdzięczał wielu rolom filmowym. W nakręconym w 1977 roku „Indeksie” Janusza Kijowskiego zagrał bohatera walczącego o zachowanie zasad moralnych w czasach komunistycznego konformizmu. W „Szansie” Feliksa Falka wystąpił w pamiętnej roli przebojowego nauczyciela wf. Grał m.in. w „Gorączce” Agnieszki Holland, „Matce królów” Janusza Zaorskiego, a także w serialu telewizyjnym „Zmiennicy”. Reżyserował recitale i koncerty Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Krzysztof Zaleski był laureatem wielu nagród. W pracy reżyserskiej podporządkowywał lub przynajmniej równoważył materię słowa przekazem czysto teatralnym. Nie chciał szokować, odżegnywał się od awangardy. „Widza nie trzeba bulwersować ani poruszać. Widzowi trzeba zostawić jego intymność. Niech sobie siądzie w ciemności i ma czas, aby trochę pomyśleć, po swojemu” – mówił w jednym z wywiadów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama