Nowy numer 47/2020 Archiwum

Nobel świętego spokoju?

Nie jest źle. Po zeszłorocznym niewypale z nagrodą dla wiceprezydenta USA Ala Gore'a, w tym roku można przyjaźniej spojrzeć na werdykt Komitetu Noblowskiego w Oslo.

Rok temu komitet rzucił w świat dziwny komunikat, że walka z globalnym ociepleniem klimatu przyczynia się do pokojowego współistnienia ludzi. W tym roku na szczęście nagrodzono człowieka rzeczywiście mającego na koncie kilka porozumień dających szansę na pokój w dotkniętych wojną regionach, aczkolwiek można uznać za kontrowersyjny udział laureata w mediacjach w Kosowie.

Ale mimo lepszego samopoczucia pozostaje pytanie: kiedy Komitet Noblowski zdecyduje się nagrodzić jakiegoś opozycjonistę z Chin? Wydaje się, że nadszedł już czas, żeby dać odważnie sygnał – nie ma tolerancji dla zbrodni.

Pokojowy Nobel mógłby stać się narzędziem nacisku międzynarodowej społeczności na totalitarny reżim. Takie też znaczenie dla Polski i świata miała nagroda dla Lecha Wałęsy 25 lat temu. Dzisiaj coraz bardziej widać, że Nagroda Pokojowa staje się raczej Nagrodą Świętego Spokoju. Byle nie drażnić smoka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama