Nowy numer 44/2020 Archiwum

Będą nowi święci

Watykan. Papież Benedykt XVI zatwierdził 13 dekretów w sprawach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych. Dotyczą one 14 osób z Włoch, Belgii, Portugalii, Francji, Libanu, Austrii, Brazylii, Niemiec i Hiszpanii.

Dekrety otwierają drogę do ogłoszenia ich świętymi lub błogosławionymi. Ks. Bogusław Turek CSMA z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych informuje, że 4 dokumenty dotyczą cudów, a 8 heroiczności cnót. Ks. Francesco Giovanni Bonifacio, włoski kapłan, zamordowany przez jugosłowiańską milicję Josipa Broza Tity tylko dlatego, że był księdzem, został uznany za męczennika. Trzy dekrety otwierają drogę do kanonizacji.

Świętymi ogłoszeni zostaną: bł. Damian Józef De Veuster – żyjący w XIX w. belgijski kapłan ze Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi, który 16 lat pracował jako misjonarz wśród trędowatych na wyspie Molokai i zmarł zarażony ich chorobą; bł. Bernard Tolomei, włoski benedyktyn z przełomu XIII i XIV wieku, oraz bł. Noniusz od Matki Bożej Álvares Pereira, portugalski karmelita żyjący na przełomie XIV i XV wieku.

Wśród nowych kandydatów na ołtarze jest małżeństwo. To rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus – Ludwik i Zelia Martinowie. Zatwierdzony przez papieża dekret dotyczy cudu dokonanego za ich wstawiennictwem, potrzebnego do beatyfikacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama