Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ukraińcy nie chcą do NATO

Ukraina. Większość Ukraińców uważa, że lepsze są dobre stosunki z Rosją niż członkostwo w NATO – wynika z sondażu przeprowadzonego przez kijowski Instytut Sofija.

Ponad 43 proc. ankietowanych chce, aby władze ogłosiły, że Ukraina nie zamierza przystąpić do NATO. Taki skutek wywołało niedawne oświadczenie Rosyjskiej Dumy, która zagroziła, że Rosja rozwiąże porozumienie o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Ukrainą, jeżeli Kijów zostanie zaproszony do członkostwa w NATO.

Tylko niecałe 18 proc. Ukraińców sądzi, że należy współpracować z sojuszem, nie zważając na postawę Moskwy. 31,4 proc. ankietowanych popiera działania dyplomatyczne w tej sprawie. Według nich, obydwa kraje powinny razem omówić sporne kwestie związane z NATO.

Członkostwo w sojuszu popiera około 20 proc. mieszkańców Ukrainy. Wciąż silne są tam radzieckie stereotypy, zgodnie z którymi NATO postrzegane jest jako agresywny blok wojskowy. Część Ukraińców obawia się także negatywnej reakcji Rosji na współpracę z sojuszem. Boją się m.in. wprowadzenia wiz do Rosji, a po rozpadzie ZSRR mieszkańców Rosji i Ukrainy nadal łączą związki rodzinne

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama