Nowy numer 32/2022 Archiwum

NATO: Zmiana na stanowisku głównodowodzącego sił zbrojnych NATO w Europie

Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

W poniedziałek w belgijskim Mons, gdzie znajduje się Sojusznicze Dowództwo Operacji NATO, odbyła się uroczysta zmiana na stanowisku Głównodowodzącego Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SACEUR). Dotychczasowego dowódcę, generała amerykańskiego lotnictwa Toda Woltersa zastąpił generał US Army Christopher Cavoli.

"Na całej planecie nie ma człowieka o lepszych kwalifikacjach niż gen. Cavoli, żeby objąć to stanowisko" - powiedział w przemówieniu pożegnalnym Wolters, pełniący swoją funkcję od 2019 roku.

Nasz komentarz:

Obecny podczas ceremonii sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podziękował odchodzącemu dowódcy za służbę.

"Twoje bezinteresowne poświęcenie dla Sojuszu pomogło nam przejść przez trudne chwile. Powodując, że kryzys Covid nie przerodził się w kryzys bezpieczeństwa. (...) Zareagowałeś szybko i zdecydowanie na inwazję rosyjską na Ukrainę. (...) Dzięki tobie każdy natowski dowódca i żołnierz wie dokładnie, co ma robić i wie, w jaki sposób przyczynia się do naszej wolności i bezpieczeństwa. Na tym polega dowodzenie" - podkreślił Stoltenberg.

Zwracając się do Cavolego, stwierdził, że przejmuje on dowodzenie w chwili, gdy nasila się na świecie "rywalizacja strategiczną, a do Europy wróciła brutalna wojna". Wyraził jednocześnie przekonanie, że generał US Army, mając do dyspozycji zespół Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił Europy (SHAPE), będzie skutecznie mierzył się z nadchodzącymi wyzwaniami i szansami.

Przeczytaj też: Zełenski: Stoimy przed wyborem - wsparcie Ukrainy albo odroczona wojna Rosji z NATO

Do tej pory Christopher Cavoli był dowódcą generalnym armii Stanów Zjednoczonych w Europie i Afryce.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama