Nowy numer 32/2022 Archiwum

Patriarcha Cyryl: Negatywny stosunek do Rosji w świecie zachodnim wynika z zazdrości

"Wielu się dziś buntuje, także przeciwko naszej ojczyźnie. Wiemy jednak, że ojczyzna nikomu nic złego nie zrobiła. I buntują się nie dlatego, że jesteśmy źli, ale dlatego, że jesteśmy inni. I właśnie ta inność Rosji wzbudza uczucia zazdrości, zawiści i niechęci".

Patriarcha Moskwy i Całej Rusi - Cyryl uważa, że obecny negatywny stosunek do Rosji w świecie zachodnim wynika z zazdrości. Podczas liturgii w cerkwi Metodego i Cyryla w Kaliningradzie powiedział: "Wielu się dziś buntuje, także przeciwko naszej ojczyźnie. Wiemy jednak, że ojczyzna nikomu nic złego nie zrobiła. I buntują się nie dlatego, że jesteśmy źli, ale dlatego, że jesteśmy inni. I właśnie ta inność Rosji wzbudza uczucia zazdrości, zawiści i niechęci". W czasie wizyty w dniach 2 i 3 lipca zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przewodniczył spotkaniu duchowieństwa metropolii kaliningradzkiej, nocnemu czuwaniu w katedrze Chrystusa Zbawiciela oraz konsekrował katedrę świętych Cyryla i Metodego.

"Ale nie możemy zmienić siebie. Oczywiście wiele osób chciałoby, jak to się teraz mówi, przeformatować nas. Ale nie udało się! Chociaż w to przeformatowanie Rosji włożono tak ogromne wysiłki i środki. I była, i jest w swej istocie - Święta Rosja, dziedzictwo Świętej Matki Bożej. Niech Bóg sprawi, że tak będzie nadal” – powiedział patriarcha Cyryl.

Przeczytaj też: Kardynał oskarża patriarchę Cyryla o "herezję”

„Jeśli będziemy żyć według prawa Bożego, jeśli znajdziemy siłę do walki z naszymi namiętnościami i wadami, to Pan będzie naprawdę z nami. A dziś naprawdę potrzebujemy, by Bóg był z nami. A tu, na zachodniej granicy Rosji, jest to szczególnie odczuwalne (...) Niech Pan chroni ziemię kaliningradzką, nasz naród i całą ziemię rosyjską od wszystkich wrogów i nieprzyjaciół. Ale najważniejsze - aby Bóg zachował nasze serca i umysły w czystości i w wierze. Jeśli tak będzie, to żaden wróg nie może nas przestraszyć”.

Według agencji informacyjnej Ria Novosti, na lotnisku w Chrabrowie zwierzchnika RKP powitali gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alikanow i dowódca Floty Bałtyckiej wiceadmirał Wiktor Liina.

Po wyborze na patriarchę Cyryl pozostał na czele metropolii kaliningradzkiej. Następnie Święty Synod RKP zatwierdził prośbę mieszkańców obwodu o pozostawienie w gestii patriarchy tymczasowej administracji metropolii kaliningradzkiej.

Przeczytaj też: Władze Lwowa zakazały działalności w mieście duchownych Patriarchatu Moskiewskiego

Od początku agresji na Ukrainę rosyjskie media i zwierzchnicy religijni, tacy jak patriarcha moskiewski Cyryl usprawiedliwiają wojnę dowodząc, że chronią prawosławnych wyznawców patriarchatu moskiewskiego i osoby rosyjskojęzyczne. Tymczasem rosyjskie samoloty wojskowe i artyleria niszczą zarówno domy modlitwy, jak i zabijają samych wierzących, niezależnie od języka, wyznania i pochodzenia etnicznego.

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama