Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jubileusz w Krościenku

Krościenko nad Dunajcem. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła, założony przez ks. Franciszka Blachnickiego, twórcę ruchu oazowego, obchodzi 50-lecie istnienia. Wszystko zaczęło się w Katowicach 24 maja 1958 roku.

Wszystko zaczęło się w Katowicach 24 maja 1958 roku. Tego dnia sześć dziewcząt, zaangażowanych w tzw. Krucjatę Wstrzemięźliwości, podjęło decyzję o wspólnym życiu w duchu rad ewangelicznych i całkowitym poświęceniu się wspieraniu duszpasterskich dzieł prowadzonych przez charyzmatycznego śląskiego kapłana. Po dwóch latach formacji w tzw. Zespole Niepokalanej, kobiety złożyły pierwsze przyrzeczenia na ręce swojego duchowego ojca.

Jak wspomina jedna z nich, Zuzanna Podlewska, było to w jakimś sensie wyruszenie w nieznane. „Było to zawierzenie nie tylko Panu Bogu, ale także ojcu Franciszkowi. Nie miałyśmy wykształcenia, ani życiowej mądrości, ale był w nas młodzieńczy entuzjazm, gorliwość i pragnienie oddania swego życia Bogu w tej konkretnej sprawie”. Z tej pierwszej wspólnoty wyrósł żeński świecki instytut życia konsekrowanego, gromadzący dzisiaj 93 osoby żyjące nie tylko w Polsce, ale i na Słowacji, w Niemczech, Włoszech, Ukrainie i w Brazylii. Instytut Niepokalanej Matki Kościoła został zatwierdzony na prawie diecezjalnym w 1996 roku przez abp. Józefa Życińskiego, wówczas biskupa tarnowskiego. Obecnie trwają starania o uzyskanie zatwierdzenia na prawie papieskim.

Podstawowym zadaniem Instytutu jest wspieranie Ruchu Światło–Życie w dziele wychowania dojrzałych chrześcijan i budowania żywych wspólnot Kościoła. Członkinie Instytutu pracują w różnych zawodach, część żyje we wspólnotach zamieszkania, część mieszka indywidualnie. Założeniem świeckich instytutów jest obecność w świecie i przemienianie go od wewnątrz w duchu Ewangelii.

Instytut zainicjował i prowadzi lubelską grupę „Odwaga”, zajmującą się duszpasterstwem kobiet i mężczyzn o orientacji homoseksualnej. – Tak jak ks. Blachnicki był w awangardzie, tak moim pragnieniem jest, żebyśmy również były – podkreśla odpowiedzialna główna INMK Ewa Kusz, pełniąca także funkcję przewodniczącej Światowej Konferencji Instytutów Świeckich. Dokładnie w 50. rocznicę powstania Instytutu, 24 maja br., niemal wszystkie jego członkinie spotykają się w oazowej centrali – w Krościenku nad Dunajcem, by tam zainaugurować swój rok jubileuszowy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama