Nowy numer 48/2020 Archiwum

200 tys. w tydzień

W ciągu jednego tygodnia w tylko jednej polskiej diecezji zebrano 200 tysięcy podpisów pod wnioskiem, aby uroczystość Objawienia Pańskiego (nazywana też świętem Trzech Króli) była dniem wolnym od pracy.

Pomysł obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej w tej kwestii zrodził się w połowie stycznia bieżącego roku. Niedawno wsparł go biskup Wiktor Skworc, i to właśnie w kierowanej przez niego diecezji tarnowskiej tak szybko zebrano tyle podpisów.

6 stycznia jest dniem wolnym od pracy w dziewięciu krajach Unii Europejskiej: m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Austrii i we Włoszech. Nawet w Szwecji i Finlandii. W Polsce też był – do roku 1960, gdy znieśli go komuniści. Dla mnie jest oczywiste, że jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt powinno w Polsce być dniem wolnym. Tak samo jak oczywiste jest, że nie powinien nim być 1 maja. Chętnie postawię dobrą kawę temu, kto zdoła mnie przekonać, że ten dzień powinien być w Polsce świętem państwowym.

Mam nadzieję, że w kraju, w którym chrześcijanie stanowią zdecydowaną większość, nie będzie problemów z przywróceniem świątecznego charakteru 6 stycznia. Zwłaszcza że, jak widać, idea cieszy się bardzo dużym poparciem społecznym.

Mam jednak pomysł. W projekcie ustawy dopiszmy koniecznie, że tego dnia sklepy mają być zamknięte. Niech to naprawdę będzie wielkie święto. Dla wszystkich.

Czytaj codzienne komentarze w portalu Wiara.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama