Nowy numer 33/2022 Archiwum

Wiktorówki: 15. rocznica tragedii pod Mont Blanc z udziałem młodego oazowicza

Najbliżsi, przyjaciele i koledzy upamiętnili na Wiktorówkach w sobotę 4 lipca Kubę Marka, który 15 lat temu w wieku 23 lat zginął pod lawiną, jaka spadła na lodowcu Bionnasey pod Mont Blanc.

Co roku bliscy Kuby i jego towarzyszy wyprawy na Mont Blanc gromadzą się w sanktuarium Królowej Tatr na Wiktorówkach. Pierwszym punktem spotkania jest Msza św. - To jest zawsze najważniejsze i najcenniejsze, że przychodzicie i w ten sposób o nich pamiętacie, o Kubie, Ani i drugim Kubie. Tu, w górach z modlitwą! - mówił dominikanin o. Jerzy Latwiec, który przewodniczył Mszy św.

Zakonnik poprowadził też modlitwę przy tablicy pamiątkowej poświęconej młodym ludziom, którzy zginęli pod Mont Blanc. Tablica upamiętniająca Jakuba Marka i jego towarzyszy wyprawy - Annę Pasek i Jakuba Stanowskiego zawisła na kamiennym murze przy kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Na tablicach są nazwiska tych, którzy w górach zginęli albo góry kochali.

Czytaj też: Azyl u Królowej Tatr

Kuba Marek miał zaledwie 23 lata. Zginął niosąc pomoc rannej koleżance w czasie wyprawy pod Mont Blanc w lipcu 2007 r. Na jego grobie na nowotarskim cmentarzu jest wbity biały czekan, a co roku na Wszystkich Świętych koledzy studenci z krakowskich uczelni składają świeżą wiązankę kwiatów. Kuba Marek należał do Ruchu Światło-Życie przy swojej rodzinnej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

Wspomnienie Jakuba Marka i jego towarzyszy wyprawy spod Mont Blanc zbiegło się ze świętowaniem 90-lecia odprawienia przez bukowiańskiego proboszcza ks. Błażeja Łaciaka pierwszej Mszy Świętej na Jaworzynce. Z tej okazji Eucharystii przewodniczył ks. kanonik Jan Leśniak, proboszcz parafii w Bukowinie Tatrzańskiej. Była to zarazem jego pierwsza wizyta na Wiktorówkach jako proboszcza Bukowiny, bo posługę rozpoczął 1 lipca.

Ojcowie dominikanie, którzy duszpasterzują na Wiktorówkach zapraszają na nawiedzenia sanktuarium Królowej Tatr w czasie wakacyjnego wędrowania po szlakach. Przypominają, że w niedziele Msze święte w kaplicy na Wiktorówkach odprawiane są w następujących godzinach: 9.00, 11.00, 13.00, 17.00. Dodatkowo w lipcu i w sierpniu Eucharystie sprawowane są także w tatrzańskich schroniskach:18.00 Włosienica (pawilon), 19.00 Roztoka i Pięć Stawów, 21.00 Morskie Oko.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze