Nowy numer 31/2022 Archiwum

Kard. Koch: trudno kontynuować dialog z rosyjską Cerkwią

Wojna na Ukrainie spowodowała impas w relacjach ekumenicznych między Stolicą Apostolską a Rosyjską Cerkwią Prawosławną. W sprawie wojny istnieje natomiast pełna zgodność opinii między Papieżem i prawosławnym patriarchą Konstantynopola. Wskazuje na to kard. Kurt Koch, komentując w Radiu Watykańskim wizytę przedstawicieli ekumenicznego patriarchatu na uroczystościach świętych apostołów Piotra i Pawła w Rzymie.

Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan podkreślił, że postawa patriarchy Cyryla względem rosyjskiej agresji sprawiła, że trudno jest kontynuować dialog. „Nasze stanowiska są skrajnie różne. Ojciec Święty wielokrotnie mówił, że wojna jest straszna i absurdalna. Natomiast patriarcha Cerkwi rosyjskiej nie tylko usprawiedliwił, ale również pobłogosławił tę straszliwą wojnę na Ukrainie, szukając dla niej religijnego i metafizycznego uzasadnienia. Nasze stanowiska są tak różne, że kiedy skończy się wojna, będzie trzeba bardzo poważnie przedyskutować tę kwestię” – powiedział kard. Koch.

Dodał zarazem, że pozytywnym znakiem była natomiast wizyta przedstawicieli patriarchy Bartłomieja z Konstantynopola.

Przeczytaj:  Ponad 10 tys. mieszkańców Mariupola jest więzionych i torturowanych w pseudorepublice

Papież i patriarcha Konstantynopola zgodni w potępieniu wojny

„Odczytany przy tej okazji list od patriarchy ekumenicznego Bartłomieja pięknie współbrzmiał z przemówieniem Ojca Świętego. Patriarcha bardzo mocno stwierdził, że wszechprawosławny Sobór Kreteński w 2016 r. zdecydowanie potępił wojnę, w każdej jej postaci. Odnosi się to również do tej wojny. Wojny nie można uzasadniać motywami religijnymi. Także Ojciec Święty w swoim przemówieniu powiedział, że wojna nie ma nic wspólnego z Królestwem Bożym. Papież i patriarcha mają więc te same przekonania i jest to dobry znak.“

Sytuacja na Ukrainie: Relacjonujemy na bieżąco

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama