Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pompeje. Żółw, który nie zdążył złożyć jaja

Głowa, ogon i łapy pozostały nienaruszone. Zwierzę wykopało jamę w ziemi pod podłogą jednej z tawern. Odkrycia dokonano na terenie luksusowej willi, wkomponowanej później w Terme Stabiane.

Odkrycie jest tym bardziej zaskakujące, że odnaleziona żółwica lądowa nie zdążyła złożyć jaja, które także się zachowało. Archeolodzy znaleźli ją pół metra pod posadzką w ziemi pod jednym z lokali przy centralnej ulicy dell’Abbondanza (Obfitości) w Pompejach, gdzie badania prowadzą wspólnie Università Orientale w Neapolu, Freie Universität w Berlinie i Uniwersytet Oksfordzki. Naukowcy przeszukują pozostałości luksusowego domu, który podczas trzęsienia ziemi w 62 r. został zniszczony i wkomponowany w kompleks łaźni Terme Stabiane.

„Według dyrektora Parku Archeologicznego Gabriela Zuchtriegela, znalezisko »otwiera okno na ostatnie lata życia miasta«, te, które trwały między trzęsieniem ziemi a wybuchem Wezuwiusza i w których całe Pompeje były jednym wielkim, pulsującym placem budowy” – pisze „Avvenire”, największy włoski dziennik katolicki.

Pompeje. Żółw, który nie zdążył złożyć jaja   Świetnie zachowały się głowa, ogon i łapy zwierzęcia. Avvenire /FB

Zmienił się wtedy ekosystem miasta – tłumaczy dyrektor Zuchtriegel – gdy dzikie zwierzęta znalazły swoje miejsce w przebudowywanych lokalach lub sklepikach czy warsztatach, jak ten w centrum miasta. „Żółwica weszła najwyraźniej do tawerny i w bezpiecznym kącie wykopała jamę, gdzie zamierzała złożyć jajo” – tłumaczy antropolog Valeria Amoretti. „Nie udało jej się to, być może nawet ten fakt był powodem śmierci”.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze