Nowy numer 04/2020 Archiwum

Zmarł Jan Kaczmarek

Wrocław. Znany satyryk, autor piosenek i felietonista Jan Kaczmarek (na zdjęciu) zmarł 14 listopada po ciężkiej chorobie. Miał 62 lata.

Publiczność zapamiętała go zwłaszcza jako autora i wykonawcę takich piosenek jak: „Czego się boisz, głupia” i „Zerowy bilans, czyli pero, pero”. Trzeci z jego znanych tekstów: „Do serca przytul psa, weź na kolana kota, weź lupę, popatrz – pchła! Daj spokój, pchła to też istota” – to, zdaniem Andrzeja Rosiewicza, idealna autocharakterystyka Kaczmarka. – Zapamiętam go jako spokojnego, cichego, uśmiechniętego i dobrotliwego człowieka, który wysoko cenił poczucie humoru i sam je prezentował – powiedział piosenkarz.

Jan Kaczmarek urodził się w 1945 roku we Lwówku Wielkopolskim. Z wykształcenia był elektronikiem. Jeszcze podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej założył w 1962 roku – wraz z Tadeuszem Drozdą, Jerzym Skoczylasem i Romanem Gerczakiem – kabaret Elita. Współpracował z magazynem rozrywkowym Polskiego Radia Wrocław – Studio 202. Znany był też z audycji emitowanych na antenie Programu III Polskiego Radia: „60 minut na godzinę” i „Powtórka z rozrywki”. Z Ewą Szumańską nagrał cykl skeczy „Z pamiętnika młodej lekarki”.

Jak powiedział współtwórca kabaretu Elita, Jerzy Skoczylas, wiadomość o śmierci artysty „niestety, nie była dla bliskich mu wielkim zaskoczeniem, ponieważ chorował on od kilku lat na chorobę Parkinsona i był w ciężkim stanie”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama