Nowy numer 03/2020 Archiwum

Zawód: wróżbita

Prawo. Wróżbiarstwo i astrologia są uznawane w Polsce za oficjalne zawody. Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć Klasyfikację Zawodów i Specjalności, a w niej zawód o kodzie 514903: „wróżbita”.

„Świadomie wykorzystując wrodzone uzdolnienia do działania w obszarze zjawisk nadprzyrodzonych, dokonuje wglądu w przeszłe i przyszłe wydarzenia przy zastosowaniu ukształtowanych przez tradycję form wróżenia” – czytamy w opisie zawodu.

Według charakterystyki zawartej na stronach ministerstwa, wróżbita ma m.in. przepowiadać przyszłość za pomocą zwierciadła lub kryształu, udzielać porad dotyczących zaginionych osób lub rzeczy, a nawet wykorzystywać zdolność teleportacji. Co więcej, ujęcie tego zawodu w klasyfikacji oznacza, że wróżbici mogą prowadzić legalnie nie tylko działalność zawodową, ale i edukacyjną: zakładać szkoły i kształcić adeptów.

Klasyfikacja Zawodów i Specjalności została opracowana na podstawie Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów w wersji z 1994 roku, „dostosowanej do potrzeb Unii Europejskiej”. Zaczęła działać na mocy rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 8 grudnia 2004 roku (w okresie rządów SLD).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama