Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Prawie żadnych granic

Polska w UE. W nocy z 20 na 21 grudnia br. strefa Schengen zostanie rozszerzona o Polskę i osiem innych nowych państw UE.

Oznacza to, że Polacy będą mogli przekraczać granice z należącymi do Unii państwami sąsiednimi, czyli Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, bez okazywania dokumentów. Najpierw znikną kontrole na granicach lądowych i morskich, a w marcu 2008 r. także na lotniskach.

Granicę będzie można przekraczać właściwie w dowolnym miejscu, co ucieszy turystów wędrujących np. po górach w strefie nadgranicznej. MSWiA przypomina jednak, że mimo zniesienia kontroli podczas wyjazdów zagranicznych należy mieć ze sobą dowód tożsamości. Zniesienie kontroli nie dotyczy Irlandii i Wielkiej Brytanii, ponieważ państwa te nie należą do strefy Schengen. Jej członkami są natomiast Islandia i Norwegia.

Obchody rozszerzenia strefy odbędą się m.in. w naszym kraju. Zostaną zorganizowane w tzw. Worku Turoszowskim, czyli w miejscu, w którym stykają się granice polska, czeska i niemiecka. Udział w tej uroczystości zapowiedział przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso. Oprócz Polski w grudniu do strefy Schengen wchodzą także: Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja i Słowenia. Poza strefą pozostają jeszcze: Cypr, Bułgaria i Rumunia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy