Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tak modlą się skauci

Jasna Góra. Mszą św. zakończyło się 11 sierpnia międzynarodowe spotkanie przewodniczek i skautów Europy Euromoot 2007. Ponad 3 tys. osób z 17 krajów Starego Kontynentu w jasnogórskim sanktuarium modliło się o jedność Europy, opar-tej na chrześcijańskich wartościach.

Euromoot 2007 był międzynarodową pielgrzymką członków Federacji Skautingu Europejskiego. Polskę reprezentowała ponad 200-osobowa grupa harcerzy. Skauci wyruszyli tydzień wcześniej ze słowackiego sanktuarium maryjnego w Lewoczy. Wędrowali przez Tatry, które symbolizują historyczną granicę między wschodnią i zachodnią Europą. W drodze modlili się o pokój, rozważali też encyklikę Jana Pawła II „Ecclesia in Europa”. Pod koniec Euromootu na zamku w Olsztynie koło Częstochowy odbył się wielki spektakl poświęcony wartościom, na których została zbudowana Europa. Mszy św. przed jasnogórskim szczytem, odprawionej po łacinie, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Tadeusz Płoski, odpowiedzialny za duszpasterstwo harcerek i harcerzy w Polsce.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, należące do Federacji Skautingu Europejskiego. Do skautowej rodziny na świecie należy ok. 28 milionów osób. W Polsce tworzy ją ok. 160 tys. harcerzy ZHP, ZHR i Zawiszaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama