Nowy numer 48/2020 Archiwum

Tato.Net, czyli jak być ojcem

Warszawa. Fundacja śś. Cyryla i Metodego otrzymała nagrodę „Pro Publico Bono” za inicjatywę Tato.Net, która – jak napisano w uzasadnieniu – „wzmacniając ojców, wzmacnia rodziny”.

Wyróżnienie odebrał prezes fundacji Dariusz Cupiał 23 czerwca, w Dniu Ojca, podczas uroczystej gali w Galerii Porczyńskich.

Tato.Net jest miejscem spotkania osób, dla których ważne są zagadnienia dotyczące roli ojca w życiu dzieci i całej rodziny. Istnieje od 2004 roku. Inspiracją do powstania była działalność amerykańskiego Narodowego Centrum Ojcostwa – informuje Dariusz Cupiał. Pomysł narodził się kilka lat wcześniej, kiedy młody Białorusin, zaproszony przez Fundację śś. Cyryla i Metodego do Polski, odpowiadając na pytanie, co jest jego największym marzeniem, odpowiedział: „Spotkanie zdrowej, normalnej rodziny, w której obecny jest ojciec”. To wyznanie skłoniło Cupiała do poszukiwania w Polsce organizacji, która by wspierała ojców w ich roli wychowawczej.

W Polsce jest tylko 5 organizacji i instytucji pozarządowych, które służą ojcom. Wszystkie są związane z przemocą: albo pomagają mężczyznom znęcającym się nad rodzinami, albo tym, którzy sami padają ofiarą przemocy. Na tym tle Tato.Net jest inicjatywą wyjątkową.

Współuczestniczy w kampaniach społecznych promujących pozytywne wzorce dla ojców oraz prowadzi portal internetowy, a także podejmuje działania edukacyjne, np. warsztaty dla ojców, popularnonaukowe i badawcze. Dwa razy w roku wydaje drukowany magazyn „Tato.net”, w którym promowane są pozytywne przykłady bycia dobrym i spełnionym ojcem.

Wręczenie nagrody poprzedziła debata o roli ojca w dzisiejszej kulturze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama