Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Biskupi stawiają na młodzież

Z okazji 750. rocznicy śmierci św. Jacka, w miejscu jego urodzenia, w Kamieniu Śląskim, zebrali się polscy biskupi. Do wspólnego świętowania zaprosili młodzież metropolii górnośląskiej.

Obchody ku czci św. Jacka poprzedziło 340. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. „Znaczna część obrad zebrania plenarnego była poświęcona problematyce młodzieży. Dostrzegając wagę problemu biskupi powołali Radę Duszpasterstwa Młodzieży, która będzie się zajmowała koordynacją duszpasterskich wysiłków zmierzających do rozwoju wiary młodych” – poinformowano w ogłoszonym po spotkaniu komunikacie.

– Młodzież jest skarbem Kościoła i ojczyzny. Mamy w Polsce 5 milionów młodzieży w wieku od 15 do 24 lat i 9 milionów młodych ludzi mających mniej niż 15 lat. Tym osobom należy poświęcić więcej uwagi w rodzinie, w szkole i w duszpasterstwie. Mimo że jest bardzo różna młodzież, starajmy się dostrzegać tę jej część, która pracuje charytatywnie, jest w kościele i na pielgrzymkach – mówił do dziennikarzy bp Henryk Tomasik, przewodniczący nowo powołanej przez Episkopat Rady Duszpasterskiej ds. Młodzieży. Będzie ona zajmowała się koordynacją duszpasterskich wysiłków zmierzających do rozwoju wiary młodych.

Spotkanie polskich biskupów z młodzieżą miało miejsce na zakończenie zebrania episkopatu, w niedzielę 17 czerwca. Blisko siedem tysięcy wiernych, w tym wielu młodych ludzi, uczestniczyło w obchodach ku św. Jacka. Przy ołtarzu stanęli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy oraz licznie przybyli księża metropolii górnośląskiej. Mszy św. przewodniczył kard. Józef Glemp. Kard. Stanisław Dziwisz w kazaniu zwrócił się do młodzieży nawiązując do nauki Jana Pawła II. – Sługa Boży Jan Paweł II mówił do was: nie lękajcie się być świętymi, bo młodość to siła przebicia, którą należy mądrze zainwestować. Nazywał was stróżami poranka trzeciego tysiąclecia. Szukajcie więc Chrystusa, On jest pięknem, które was pociąga, to Jezus nie pozwoli iść wam na kompromisy ze złem i wzbudzi w was pragnienie, byście szli za ideałem – powiedział.

Obradujący biskupi wprowadzili kilka zmian personalnych. Najważniejszą z nich jest zmiana na stanowisku sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Mianowanego ordynariuszem płockim bp. Piotra Liberę zastąpił tarnowski biskup pomocniczy Stanisław Budzik. Episkopat przyjął rezygnację z funkcji dotychczasowego dyrektora Caritas Polskiej ks. Adama Derenia. Zastąpi go ks. Marian Subocz z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, który był pierwszym po reaktywowaniu dyrektorem Caritas Polskiej w latach 1992–94, tworzył jej struktury oraz zainicjował Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Powołano też Zespół ds. oceny etycznoprawnej materiałów dotyczących duchownych katolickich przechowywanych w IPN. W jego skład weszli: ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor KUL, Maciej Bednarkiewicz, prawnik, ks. prof. Tomasz Rozkręt, prawnik, wykładowca PAT w Krakowie, ks. prof. Krzysztof Warchałowski, prawnik, wykładowca UKSW w Warszawie.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy