Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Wyjątki od lustracji?

Lustracja w Kościele. Uczelni kościelnych podlegających Stolicy Apostolskiej oraz diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych nie obowiązuje ustawa lustracyjna, a ich pracownicy naukowi nie muszą składać oświadczeń.

Porozumienie w tej sprawie uzyskano dzięki rozmowom między komisjami konkordatowymi – kościelną i rządową. – Wyłączenie kościelnych uczelni i seminariów z obowiązku składania oświadczeń lustracyjnych wynika z postanowień konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską. Kościół, zgodnie z konstytucją i konkordatem, w swoich sprawach kieruje się własnym prawem – informuje bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący kościelnej komisji konkordatowej.

Zgodnie z wypracowanym porozumieniem, Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie, Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu, Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie z dwiema sekcjami – „Bobolanum” i św. Jana Chrzciciela oraz jezuickie „Ignatianum” w Krakowie nie podlegają ustawie lustracyjnej. Dotyczy to także wszystkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Te właśnie uczelnie kościelne podlegają Stolicy Apostolskiej.

– Nie jest to żadne wyjęcie spod ustawy lustracyjnej, tylko interpretacja obowiązującego porządku prawnego – podkreśla bp Pieronek. Porozumienie to nie obejmuje natomiast Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ani wydziałów teologicznych, które działają na uczelniach państwowych. Pracownicy tych uczelni muszą poddać się lustracji.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama