Nowy numer 27/2022 Archiwum

Wojewoda małopolski: sprzeciwiam się jednostronnemu traktowaniu sióstr

Domy pomocy dla osób w najtrudniejszym stanie psychofizycznym, gdzie potrzebne jest serce, prowadzą albo zgromadzenia zakonne, albo Caritas. Sprzeciwiam się jednostronnemu traktowaniu sióstr - przekazał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w nawiązaniu do sprawy DPS-u w Jordanowie.

"Domów pomocy społecznej w Małopolsce dla osób w najtrudniejszym stanie psychofizycznym jest poniżej 10. Wszystkie te domy prowadzą albo zgromadzenia zakonne, albo Caritas. To świadczy o tym, że najtrudniejsze przypadki, gdzie potrzebne jest serce, empatia, nie prowadzą osoby cywilne. Dlatego sprzeciwiam się, aby w jednostronny sposób traktować wszystkie siostry ze wszystkich zgromadzeń" - powiedział w poniedziałek wojewoda małopolski Łukasz Kmita dopytywany przez dziennikarzy o sytuację w DPS-ie w Jordanowie.

Czytaj:  "Miejsce niepełnosprawnych jest w rodzinie, a nie w zakładach opiekuńczych"

Jak zwrócił uwagę wojewoda, w czasie pandemii to siostry zakonne zgłaszały się do domów pomocy społecznej, aby wolontariacko zastąpić zakażony personel.

W DPS-ie w Jordanowie pracuje kilkanaście osób, trzy spośród nich to zakonnice, które po publikacjach medialnych na temat traktowania podopiecznych zostały odsunięte od pracy.

Urząd wojewódzki zapowiedział kontrole we wszystkich domach pomocy społecznej.

Czytaj:  Siostry prezentki odstępują od prowadzenia DPS-u w Jordanowie

Zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS-ie ujawniła Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy DPS-u miały wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Zarzuty usłyszała już siostra Alberta oraz jej przełożona, dyrektor jordanowskiego DPS-u siostra Bronisława. Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę doniesień o przypadkach znęcania się w tym miejscu nad podopiecznymi.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze