Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Srebrny biskup biblista

Warszawa. 4 marca srebrny jubileusz przyjęcia sakry biskupiej obchodził biskup senior Kazimierz Romaniuk, pierwszy ordynariusz utworzonej w 1992 roku diecezji warszawsko-praskiej.

Z tej okazji w katedrze św. Floriana przewodniczył on Mszy św. Na uroczystość przybyło kilkunastu biskupów, z kard. Józefem Glempem, Prymasem Polski na czele. Specjalne listy z gratulacjami i życzeniami przysłali papież Benedykt XVI oraz nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

Bp Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 r. Święcenia kapłańskie otrzymał przed 52 laty, 16 grudnia 1952 roku w Warszawie. W 1953 roku na Wydziale Teologii Katolickiej Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał doktorat z zakresu patrologii. Studiował także w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i w Ecole Biblique et Archeologique Francaise w Jerozolimie oraz na uniwersytecie w Bonn. Doktorat nauk biblijnych uzyskał w 1961 r.

W styczniu 1971 r. został rektorem Wyższego Seminarium Metropolitalnego w Warszawie. W roku 1982 r. mianowano go biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej, a w 1992 roku biskupem nowo utworzonej diecezji warszawsko-praskiej. Na emeryturę przeszedł w 2004 roku. Jest jednym z najwybitniejszych polskich biblistów.

Dziełem życia bp. Romaniuka jest Biblia Warszawsko- -Praska, jego samodzielne tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych. Uczestniczył on w pracach międzywyznaniowego zespołu tłumaczy, którzy w 2001 roku przygotowali ekumeniczny przekład Nowego Testamentu i Psalmów.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama